Szkoła Podstawowa w Głoskowie

im. Tadeusza Kościuszki

Apel do Rodziców

Drodzy Rodzice !

Najlepszą rzeczą, jaka rodzice mogą zrobić dla szczęścia przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji”

(J. Trelease)

Zwracamy się do Was z prośbą, abyście podjęli trud codziennego, systematycznego czytania dzieciom. Jak zapewne nieraz słyszeliście poprzez media, w naszym XXI wieku, rośnie pokolenie, które nie potrafi mówić, czytać i rozmawiać. Nie rozumie prostych tekstów i poleceń. Jest to wynikiem nieobcowania ze słowem mówionym i czytanym. Zadaniem rodziców jest nauczenie dzieci zamiłowania do książek. Nie da się tego zrobić bez poświęcenia im czasu, wspólnych rozmów, ciepła i przytulenia. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika się wychowuje. Pierwszy kontakt z książką powinien mieć miejsce w domu rodzinnym i szkoła tego nie zastąpi. Szkoła może być wsparciem dla rodziców, utrwalając nawyki czytelnicze, zaszczepione przez najbliższych w gronie rodzinnym. Wyrobienie regularnego nawyku czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, zależy od współpracy domu i szkoły.

Zachęcamy Was, Drodzy Rodzice do zaangażowania się w działania szkoły promujące czytanie, poprzez odwiedziny w naszej szkole i głośne czytanie dzieciom na forum klasy. Dla waszych dzieci będzie to wyróżnieniem i radością, gdy zobaczą najbliższe im osoby, które chcą poświęcić swój czas i pomóc zrozumieć świat przez słowo pisane.

Celem naszym, Rodziców i Nauczycieli jest sprawienie, aby dzieci pokochały czytanie.

Badania i obserwacje czytających rodzin potwierdzają, że codzienne czytanie dziecku na głos zaspakaja najważniejsze jego potrzeby emocjonalne, takie jak, potrzebę miłości i akceptacji oraz buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Ponadto wzmacnia poczucie własnej wartości, rozwija słownictwo i swobodę w mówieniu. Rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole. Jest to najlepsze działanie, jakie możemy ofiarować naszym dzieciom, aby mogły mądrze przejść przez życie.

Na zakończenie przytaczamy słowa I. Koźmińskiej, zwolenniczki codziennego czytania dzieciom i założycielki fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”:

Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu”.

Zapraszamy i zachęcamy do udziału w głośnym czytaniu.

Dyrektor i Grono Pedagogiczne

Szkoły Podstawowej w Głoskowie

 

Dane adresowe

Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszkiw Głoskowie

ul. Millenium 76
05-503 Głosków
tel/fax: 22 757 81 95

e-mail: spgloskow@poczta.onet.pl

Mapa dojazdu

Sekretariat

Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach:  7.30 - 16.00

Beata Szkudlarek
Joanna Turek

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.